Kiedy poszukujemy ofert dotyczących kredytów hipotecznych, niejednokrotnie pojawia się problem w postaci tego, że jest ich na rynku naprawdę całkiem sporo. Wydaje się to bardzo pozytywnym zjawiskiem, jednak gdy chodzi o dokonanie wyboru, może to być duże utrudnienie. Trzeba bowiem dokonać dokładnej analizy dostępnych propozycji. W kwestiach finansowych musimy brać pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Nieprzemyślane decyzje w sferze pieniędzy mogą mieć przykre skutki, dlatego też rozwaga, zaangażowanie i skrupulatność są tutaj wręcz niezbędne. Jeżeli okazuje się, że ofert jest bardzo dużo, a my nie mamy czasu na przeprowadzenie całościowej i wnikliwej analizy wszystkich z nich, wówczas pomocne może okazać się dokonanie wstępnej selekcji. Trzeba jednak pamiętać, że najlepszym sposobem jest tutaj właśnie szczegółowe przyjrzenie się wszystkim dostępnym opcjom. Musimy również wiedzieć, że taka selekcja przygotowawcza jest dopiero pierwszym krokiem do całościowej analizy sytuacji. Jakie elementy powinniśmy wziąć pod uwagę przy wstępnej selekcji ofert kredytów hipotecznych?

Określony cel kredytu hipotecznego

Kredyty hipoteczne udzielane są przez banki na określony cel. Oznacza to zatem, że zgodnie z umową jesteśmy zobowiązani do przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków na konkretny wydatek. Tutaj mamy zatem dosyć prostą sytuację – zazwyczaj, jeżeli poszukujemy dodatkowych źródeł finansowania, wiemy już, na co są nam potrzebne pieniądze. Jeżeli konkretna oferta nie jest dopasowana do naszych potrzeb pod tym kątem, możemy nie brać jej pod uwagę w dalszych procesach analitycznych. Zazwyczaj kredyt hipoteczny służy nabyciu przez nas nieruchomości. Zdarzają się jednak także przypadki, w których celem takiego zobowiązania jest zakup garażu lub działki budowlanej, remont, czy też konsolidacja istniejących zadłużeń bankowych. Musimy zatem dokładnie wybadać, na jaki cel udzielane są poszczególne kredyty hipoteczne. Jeśli konkretne oferty nie dotyczą przedsięwzięcia, którego mamy zamiar się podjąć, wówczas selekcja w tym aspekcie jest dosyć prosta.

Wysokość wkładu własnego

Przy kredycie hipotecznym bardzo istotny jest również wkład własny. Jest to kwota, którą już posiadamy i możemy ją przeznaczyć na pokrycie części planowanej przez nas inwestycji. Wysokość wymaganego przez bank wkładu własnego zależy od oferty danej instytucji. Musimy zatem wiedzieć, jakimi wolnymi oszczędnościami dysponujemy oraz odnieść to do tego parametru oferty. Oczywiście, może nieraz okazać się, że najzwyczajniej w świecie nasze środki, które możemy wykorzystać na pokrycie wkładu własnego, są zbyt małe, abyśmy mogli skorzystać z oferty którejkolwiek instytucji bankowej. Wówczas musimy popracować nad zwiększeniem swojego kapitału, na przykład poprzez podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Po wstępnej selekcji czeka nas, oczywiście, analiza pozostałych czynników, które mogą mieć znaczenie w naszym przypadku. Chodzi tutaj o takie aspekty ofert kredytów hipotecznych jak chociażby oprocentowanie, okres kredytowania, koszty dodatkowe, czy też wysokość miesięcznych rat. Dodatkowo musimy zastanowić się nad tym, czy nasze możliwości finansowe pozwalają nam na zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania, czyli czy będziemy w stanie je bezproblemowo spłacać. Musimy być tutaj przygotowani na wszelkiego rodzaju ewentualności i komplikacje, dlatego też trzeba opracować na wszelki wypadek strategię awaryjną oraz w swoich obliczeniach uwzględnić odpowiedni zapas środków w naszym budżecie.

Komentarze wyłączone.