Często, myśląc „kredyt gotówkowy”, wyobrażamy sobie zaciągniętą w banku pożyczkę, którą musimy spłacać w comiesięcznych ratach w terminie określonym przez instytucję w ramach ściśle określonego harmonogramu. Taka pożyczka to kredyt gotówkowy w dosłownym znaczeniu tego wyrażenia, jednak istnieje też kilka innych rodzajów kredytów gotówkowych niż ten „standardowy”. Zacznijmy jednak od początku.
Kredyt gotówkowy w postaci konkretnego zastrzyku gotówki
Taki rodzaj kredytu gotówkowego to najczęstszy typ kredytu, z którego świadomie korzystamy. Robimy to, gdy potrzebujemy konkretnej sumy pieniędzy na dany cel. Taka forma pożyczania jest bardzo powszechna. Chętnie wykorzystują ją zarówno młodzi, jak i ludzie w wieku starszym. Wielkim plusem jest fakt, że nie musimy deklarować na co przeznaczymy pożyczone pieniądze. Aby uzyskać taki kredyt, musimy spełnić określone warunki, tj. :
-złożyć odpowiedni wniosek z wybranej przez nas instytucji bankowej;
– udowodnić swoje dochody (przedkładając zaświadczenie bądź oświadczenie o naszych zarobkach). Ważny jest również fakt, czy posiadamy zdolność kredytową. O tym poinformuje nas bank, korzystając z Biura Informacji Kredytowej (BIK), które dostarczy bankowi informacji dotyczącej naszej całej historii kredytowej. Dopiero po spełnieniu tych warunków, nasz wniosek o kredyt zostanie pozytywnie rozpatrzony przez bank. Następnie ustalamy z bankiem okres kredytowania, wysokość rat oraz harmonogram spłat, a także ewentualne ubezpieczenie kredytu. Jest ono dobrowolne i nie musimy się na nie decydować, jednak jeśli w grę wchodzą większe sumy pieniędzy, może ono okazać się bardzo pomocne (na przypadku, gdy stracimy płynność finansową i z jakiegoś powodu przez chwilę nie będziemy w stanie spłacać zaciągniętego kredytu) i są zabezpieczeniem dla banku, dlatego w pewnych sytuacjach (gdy w grę wchodzą większe sumy) jest ono obowiązkowe. Taki kredyt możemy również nadpłacać. Przy każdym takim nadpłaceniu przez nas kredytu gotówkowego, zmienia się wysokość rat oraz harmonogram spłat (jak duże są to zmiany, zależy to oczywiście od tego, jak dużo wynosi kwota, przy pomocy której nasze zadłużenie nadpłacamy).
Obok wyżej opisanego rodzaju kredytu gotówkowego, korzystamy również z kilku innych rodzajów takich pożyczek, choć nie zawsze do końca w pełni jesteśmy świadomi tego, że zaciągamy w ten sposób jakikolwiek kredyt gotówkowy. Są to między innymi zakupy na raty lub korzystanie z karty kredytowej, czy debetu na koncie bankowym.
Zakupy na raty
Bardzo często korzystamy z tego rodzaju kredytu. Na raty kupujemy najczęściej sprzęt RTV, AGD, bądź meble. W sklepie składamy wtedy odpowiedni wniosek i również musimy udowodnić nasze zarobki i zapewnić, że będziemy w stanie spłacać raty za towar w terminie (często np. poprzez słowne oświadczenie dotyczące naszych zarobków, czy wyciągi bankowe, na których widnieje nasza wypłata zazwyczaj z trzech miesięcy poprzedzających nasze zakupy). Wszystkie formalności i umowy podpisywane są przez nas w siedzibie danego sklepu, jednak to z bankiem (nie ze sklepem) się wiążemy i to bankowi spłacamy potem comiesięczne raty.
Karta kredytowa i debet na koncie bankowym
Korzystanie z kart kredytowych oraz debetu to również bardzo powszechna forma kredytu, który udziela nam bank w ramach posiadanego przez nas konta bankowego. Zarówno karta kredytowa, jak i debet przyznawane są nam na podstawie złożonego przez nas wniosku. Bank pobiera oczywiście stosowne prowizje i opłaty, a my zobowiązujemy się terminowo spłacać zaciągnięte przez nas zadłużenie.