Zadłużenie to dla wielu osób jeszcze tajemnicze pojęcie. Unikanie kredytów nie jest jednak wcale takim dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz dokonać dużego wydatku. Czasami zebranie oszczędności po prostu się nie opłaca, bo trwa za długo, a ty musisz jednak zainwestować w komfort swojego życia. Ludzie chcą od czasu do czasu wyjechać na zasłużone wakacje, szybciej się wyleczyć u prywatnego specjalisty, zrobić remont, dokupić droższe rzeczy do mieszkania w celach rekreacyjnych. Kredyt gotówkowy wydasz na co tylko zechcesz, ale tutaj zaczyna się właśnie problem użyteczności zobowiązania.

Podstawowe zależności występujące w użyteczności kredytu gotówkowego

Większość ludzi bierze kredyty gotówkowe i wydaje je dosłownie natychmiast, często bez głębszego zastanowienia. Wielu klientów banków detalicznych podpisuje też umowy z możliwie najniższymi ratami miesięcznymi. Nie jest to jednak działanie racjonalne, ponieważ bardzo mała rata wydłuża naturalnie okres kredytowania, a to po prostu zwiększa koszty całego zobowiązania. Należy od razu wiedzieć, ile pieniędzy zapłacisz za cały kredyt. Informacja o racie miesięcznej to zbyt mało, aby rozsądnie podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy z bankiem detalicznym lub parabankiem. Użyteczność kredytów gotówkowych maleje poza tym wraz ze wzrostem stóp procentowych nadzorowanych w Polsce przez Narodowy Bank Polski. Im większe stopy procentowe, tym naturalnie większy koszt kredytu gotówkowego, a szczególnie miesięcznych rat. Najlepiej zatem pozyskiwać kredyty gotówkowe,kiedy masz pewność niższych stóp procentowych.

Użyteczność kredytu i analiza klienta przez bank lub parabank

Użyteczność kredytu gotówkowego jest uzależniona od wielu indywidualnych cech twojego gospodarstwa domowego. Jakie zatem aspekty najczęściej analizują banki detaliczne lub instytucje pozabankowe? Chodzi o wiek klienta. Osoby w wieku produkcyjnym mogą liczyć na znacznie niższe oprocentowanie pod warunkiem, ze dysponują jednocześnie stabilną umową, np. o pracę na czas nieokreślony. Gorsze umowy o pracę lub niestabilny dochód to praktycznie wykluczenie z obszaru kredytowania potrzeb. Liczy się również stan cywilny. Pary z formalnie potwierdzonym stażem dostają lepsze warunki współpracy, ponieważ kredytodawca wie, że w razie problemów jednej osoby druga przejmie natychmiast spłaty zobowiązania. Obecnie coraz mniej liczy się wykształcenie czy osiągany dochód. Bankom zależy bardziej na stabilności dochodu niż na wysokości. Oczywiście krytycznym elementem jest brak zaległości w Biurze Informacji Kredytowej i w Biurze Informacji Gospodarczej. Każdy potencjalny kredytobiorca jest w stanie mniej więcej ocenić swoje możliwości pozyskania zobowiązania, jeszcze przed ostatecznym kontaktem z pożyczkodawcą. Warto wykonać analizę zdolności kredytowej zawczasu, aby nie narazić się na straty czasu. Gotowe oprogramowanie czy arkusze kalkulacyjne znajdziesz bez problemu na stronach finansowych.

Musisz uważać na przedstawione czynniki analizy kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to na pewno najprostszy instrument zadłużeniowy spotykany na rynku. Niestety musisz się dokładnie przygotować do jego pozyskania, ponieważ przez mnogość elementów do rozpatrzenia łatwo jest popełnić krytyczny błąd. Uważaj również na zabezpieczanie kredytu gotówkowego poważnym majątkiem, chociażby nieruchomością. Taka zależność rzadko się sprawdza i faktycznie zagraża twoim długoterminowym interesom. Czy teraz dostrzegasz użyteczność kredytu gotówkowego w perspektywie własnego budżetu domowego?

Komentarze wyłączone.