Karta kredytowa jest produktem finansowym, który ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi nie wyobrażają sobie życia bez karty kredytowej, natomiast dla tych drugich jest zbędna, być może zbyt kusząca łatwym dostępem do szybkiej gotówki. Karta kredytowa daje możliwość łatwego dostępu do nie swoich pieniędzy. Za jej pomocą pożyczamy pieniądze banku, szybko, bez zbędnych formalności, na korzystnych zasadach. Faktycznie, rozsądnie wykorzystywana karta kredytowa może przynieść korzyści i wcale nie musi być początkiem problemów. Warto jednak poznać kilka zasad, które pozwolą uniknąć dodatkowego obciążenia.

Czy można korzystać z karty kredytowej w bankomatach?

Odpowiedź jest jedna, oczywiście można ale… lepiej tego nie robić. Karta kredytowa przeznaczona jest do transakcji bezgotówkowych. Można nią płacić w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Nawet należy z niej korzystać aby limit kredytowy nie był oprocentowany. W przypadku jednak, gdy kartą kredytową wypłacimy gotówkę z bankomatu to bank na pewno naliczy odsetki od pobranej kwoty. Lepiej więc unikać takiej sytuacji.

Co ze spłatą zadłużenia?

Bardzo dużą zaletą kart kredytowych jest tak zwany okres bez odsetkowy. Oznacza to, że bank nie naliczy odsetek jeśli całość zadłużenia zostanie spłacona w terminie. Czyli tak naprawdę korzystamy z pieniędzy banku, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. W przypadku jednak gdy zadłużenie spłacimy po wyznaczonym terminie, to bank naliczy odsetki od wykorzystanej kwoty.

Jak często używać karty?

Na czym zarabiają banki skoro możemy uniknąć odsetek? Na opłacie rocznej. Opłata ta jest pobierana zarówno gdy z karty korzystamy jak i wówczas gdy leży schowana głęboko w szufladzie. Posiadanie karty kredytowej na tak zwaną czarną godzinę mija się z celem, bo i tak musimy za nią zapłacić. Większość banków w pierwszym roku korzystania z karty oferuje ją za darmo albo za bardzo niską opłatą. W kolejnych latach jednak opłata naliczana jest w standardowej wysokości według cennika banku. Opłaty tej można uniknąć gdy wykorzystane zostanie minimum obrotów na karcie.

Jak kontrolować zadłużenie?

Podczas posiadania karty kredytowej ważne jest aby mieć stały wgląd w historię transakcji. Służy do tego oczywiście internet, dzięki czemu transakcje mogą być na bieżąco śledzone i kontrolowane. Dzięki takiej kontroli wiemy jaki limit pozostał do wykorzystania w okresie rozliczeniowym, a także łatwo możemy zastrzec kartę jeśli zostanie zgubiona lub skradziona. Internetowo możemy też zmieniać limit dostępny na karcie. Najłatwiej powiązać kartę kredytową z kontem osobistym, co ułatwi spłacanie zadłużenia, które będzie automatycznie ściągane z konta. Mając pełną kontrolę nad wydatkami karta kredytowa jest przydatnym narzędziem. Jeśli aktywnie będziemy z niej korzystać i spłacać w wyznaczonym terminie to może ułatwić nam finansowe funkcjonowanie.

Komentarze wyłączone.