Kredyt gotówkowy to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, zaś bank nie będzie ingerował w to, jak kredyt będzie wykorzystany. Jest to więc dobre rozwiązanie na wiele okazji, obojętnie, czy będzie to zakup sprzętu RTV, czy organizacja rodzinnej imprezy. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że kredyt to również ważne zobowiązanie i jego zaciągnięcie musi być dobrze przemyślane.

Niskie koszty

Oczywiście jednym z podstawowych warunków, jakie musi spełniać dobra oferta kredytowa, to niska cena kredytu. Na koszty kredytu składa si zaś wiele czynników. Do podstawowych z nich należy wysokość oprocentowania, która określa, jak wysokie będą odsetki. Oprócz tego należy jeszcze doliczyć dodatkowe koszty, bardzo często jednorazowe, takie, jak ewentualne prowizje, czy opłaty związane ze sprawami formalnymi. Na koszty może mieć również wpływ rodzaj oprocentowania, a wszystko będzie zależeć od tego, czy i jak będzie się zmieniać wysokość stóp procentowych. Ryzyka związanego ze zmianą wysokości stóp procentowych nie ma w przypadku kredytu z oprocentowaniem stałym. Z kolei oprocentowanie zmienne to z jednej strony ryzyko większych kosztów, ale z drugiej istnieje możliwość niższych kosztów kredytu przy spadku wysokości stóp procentowych.

Warunki spłaty

Koszty kredytu to jednak nie jedyny ważny aspekt, jaki trzeba wziąć pod uwagę. Ważne jest również to, jak będziemy kredyt spłacać. Ważne jest to, jaka będzie ilość rat i jak będą one wysokie. Dość ciekawie prezentuje się tu opcja rat malejących. W takiej opcji odsetki są naliczane od kapitału, który pozostał do spłacenia. To zaś powoduje, że początkowe raty są stosunkowo wysokie, gdyż są one naliczane od niemal całego kapitału. W miarę spłaty, kwota od której się nalicza odsetki jest coraz mniejsza, przez co mniejsze są również raty.

Warunki otrzymania kredytu

Kredytobiorca wybiera bank, który oferuje najlepsza ofertę, ale bank również decyduje o tym, czy kredytu udzieli. Żeby kredyt otrzymać, trzeba posiadać tzw. zdolność kredytową, czyli inaczej mówiąc zdolność do spłaty kredytu. Na zdolność taką składa się posiadanie stałych dochodów o odpowiedniej wysokości, posiadane zabezpieczenie kredytu, czy też pozytywna historia kredytowa. To, jak restrykcyjne będą wymogi w tym względzie zależy w dużej mierze od tego, jak wysoka będzie kwota udzielanego kredytu. Coraz częściej formalności są tez upraszczane, zaś wiele z nich można załatwić przez internet. To zresztą jest również jeden z tych aspektów, które decydują o atrakcyjności danej oferty kredytowej.

Komentarze wyłączone.