Zazwyczaj Polacy, nawet ci, którzy faktycznie oszczędzają pieniądze dzięki lokatom, wiedzą tyle, że są one długo lub krótkoterminowe, odnawialne bądź nie i ustalane na różny procent, w zależności od oferty konkretnego banku. Przeciętny Kowalski nie koniecznie wie już, że istnieją takie rodzaje lokat, jak lokata dwuwalutowa, strukturyzowana czy rentierska. O ile ta pierwsza jest raczej zarezerwowana dla ludzi bardziej majętnych, gdyż wkład własny to zazwyczaj minimum 100 000 złotych, a i zyski nie są pewne, gdyż wiążą się ze sporym ryzykiem, o tyle drugi rodzaj jest już jak najbardziej dostępny dla większości obywateli. Czym więc jest zagadkowo brzmiąca lokata rentierska?
Na początek można powiedzieć, że jest to bardzo dobry sposób na jednoczesne korzystanie i zarabianie na zaoszczędzonym kapitale. Jak to możliwe? Otóż jeśli chodzi o tradycyjne lokaty, nie ma takiej możliwości, aby skorzystać z odsetek, które narosły od momentu wpłaty, póki nie upłynie termin zamknięcia takiej lokaty. Mówi się więc, że depozyt na lokatach tradycyjnych jest „zamrożony” na czas określony w umowie. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na takie rozwiązanie to w porządku, dla większości z nas jednak, odłożenie takiej sumy jest sporym obciążeniem, zwłaszcza, że jeżeli chcemy faktycznie czerpać z lokaty jakieś konkretne zyski, najlepiej złożyć depozyt długoterminowy i na stosunkowo wysoką kwotę. Problem zaczyna się w momencie, gdy niespodziewanie przydarzą się nam nieplanowane wydatki, wtedy jedynym rozwiązaniem jest zamknięcie lokaty, w większość przypadków jednak wiąże się to ze stratą wszystkich narosłych do tej pory odsetek, a czasami nawet z dodatkowymi obciążeniami. Dlatego też, lokata rentierska ma nad lokatą tradycyjną w tym elemencie znaczną przewagę. Jest ona bowiem tak skonstruowana, iż dla przykładu co miesiąc, możemy od banku otrzymywać odsetki, które będą regularnie wpływały na nasze konto. __ Jakie oprocentowanie na lokatach rentierskich?__
Co do oprocentowanie lokat rentierskich, jest ono porównywalne do oprocentowania z lokat tradycyjnych, a w przypadku depozytu długoterminowego, nawet wyższe. Oczywiście najlepiej wybrać lokatę długoterminową na wysoką sumę, wtedy zyski mogą być naprawdę spore. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie waha się pomiędzy 2- 3 procent i zależy przede wszystkim od wartości stóp procentowych na rynku głównym. Warto też dodać, że oprocentowanie bardzo często uzależnione jest od wysokości składanej kwoty, dlatego przy wyższych sumach, warto negocjować z bankiem wyższy procent.
Dla kogo lokata rentierska?
Lokata rentierska, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby bezpiecznie pomnażać swój kapitał, bez zbędnego ryzyka, czy trudu, jak na przykład w przypadku gry na giełdzie, czy obrotu nieruchomościami, jednocześnie mając środki, od których kilkuprocentowy zysk będzie stanowił poważne wsparcie ich domowego budżetu. Opłaca się to szczególnie gdy dysponujemy dość pokaźną kwotą, w takim wypadku, regularny „zastrzyk gotówki” będzie dla nich opcją idealną, gdyż pieniądze, bezpiecznie ulokowane i dostępne w każdej chwili, będą same na siebie zarabiały. Właściwie jedyną wadą lokat rentierskich jest to, że są one cały czas dość mało popularne, a więc i dostępne jedynie w niektórych bankach, a nawet gdy już pojawią się w ich ofercie są dość słabo reklamowane, niemniej jednak, nawet już spośród tych kilku opcji można wybrać coś ciekawego. Najlepiej porównać poszczególne oferty, zestawiając je, znajdując aktualny ranking lokat rentierskich lub korzystając z porównywarek internetowych.