Z każdym rokiem można zauważyć rosnącą ilość produktów bankowych takich jak właśnie kredyty hipoteczne. ich popularność spowodowana jest przede wszystkim rosnącym zapotrzebowaniem na takie właśnie kredyty, zaś banki starają się je wykorzystać aby zarobić jak najwięcej. Aby tak się stało muszą przede wszystkim zadbać o to, aby przyciągnąć uwagę jak największej ilości zainteresowanych osób.

Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup nieruchomości, zazwyczaj wybierany jest jako sposób sfinansowania zakup mieszkania czy domu. Dzisiaj, jeśli tylko zdolność kredytowa klienta na to pozwala nie ma problemu z uzyskaniem kredytu w wysokości stu procent wartości nieruchomości. Zdolność kredytowa klienta zależy przede wszystkim od jego zarobków. Na zdolność kredytową wpływa także historia klienta w BIK, widniejące w tej bazie terminowo spłacone zobowiązania dają znacznie większą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt. Z racji, że kredyty hipoteczne są kredytami, w stosunku do których umowa zawierana jest na wiele lat ich oprocentowanie jest znacznie niższe niż na przykład kredytów gotówkowych. Maksymalne wynosi zazwyczaj kilka procent, oczywiście każdy bank ma prawo ustalić własne, jednak w zgodzie z regulującymi te kwestie przepisami. Jednak to właśnie wysokość oprocentowania bardzo często jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na podjęcie przez zainteresowane osoby decyzji o wyborze oferty w konkretnym banku. Biorąc pod uwagę długi czas spłacania nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może pomóc zaoszczędzić dość sporą sumę. Podobnie wysokość prowizji od udzielnego kredytu czy tez marży banku może być negocjowana i jest zazwyczaj różna w różnych bankach, co daje klientom kolejne oszczędności.

Aby jednak mieć pewność wyboru jak najlepszej oferty warto je przed podjęciem decyzji dobrze ze sobą porównać. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z rozwiązań takich jak porównywarki kredytów, które pomagają w szybkim sprawdzeniu wielu ofert według własnych kryteriów. Porównywarki umożliwiają określenie własnych opcji lub wybranie ich wartości z list dostępnych w wyszukiwarce. Lista wyników rozpoczyna się od tych ofert, które najlepiej spełniają wymagania poszukujących je osób. w przypadku kredytów hipotecznych nie jest możliwe zawieranie umów za pośrednictwem Internetu, jednakże bez problemu można w sieci znaleźć wszystkie informacje na temat każdej oferty jak również zwrócić się z prośbą o kontakt pracownika banku posiadającego odpowiednią wiedzę.

Wniosek o kredyt hipoteczny powinien zawierać wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim te związane z dochodem zainteresowanego klienta jak również te dotyczące nieruchomości. W tym przypadku lista dokumentów zależna jest przede wszystkim od rodzaju nieruchomości. Nowe zazwyczaj kupowane są od deweloperów, którzy posiadają wszystko, co jest niezbędne do uzyskania sfinansowania zakupu. Jednak gdy ktoś zamierza kupić nieruchomość z rynku wtórnego, wówczas do kompletu dokumentów niezbędne jest wykonanie wyceny nieruchomości. To właśnie wycena nieruchomości stanowi podstawę do oceny, czy klienta ma zdolność kredytową d=na określoną sumę kredytu hipotecznego. Tego typu kredyty zazwyczaj można spłacać maksymalnie przez 30 lat, jednak nie oznacza to, iż nie można zdecydować się na krótszy okres spłaty. Czas spłaty kredytu może być również skrócony przez bank, a dzieje się tak w sytuacji gdy kredytobiorca jest osobą starszą i w chwili osiągnięcia wieku 75 lat nie minie 30 lat od zaciągnięcia zobowiązania.

Komentarze wyłączone.