W Polsce od praktycznie dziesięciu lat obowiązują bardzo niskie stopy procentowe, które generują ogromne wręcz oszczędności kredytobiorcom. Niskie stopy procentowe gwarantują niższe raty w kredytach krótkoterminowych (gotówkowych), a także hipotecznych, inwestycyjnych, samochodowych i wielu innych rodzajach. Dlaczego zatem niskie stopy procentowe w dalszym ciągu obowiązują i czy jest perspektywa ich podniesienia?

Niskie stopy procentowe bez zmian, ale na jak długo? Ostatnie wiadomości napływające z Rady Polityki Pieniężnej dały wyraźnie do zrozumienia, że na podniesienie stóp procentowych nie ma sensu liczyć, co jest dobrą informacją dla wszystkich kredytobiorców zastanawiających się nad powiększeniem średnioterminowych zobowiązań. Pozostawienie niskich stóp procentowych odbiło się negatywnie na wycenie popularnych banków detalicznych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Warto sprawdzić, w jaki sposób informacje z Rady Polityki Pieniężnej w pewnych okolicznościach wpływają na wahania inwestycyjne. Niskie stopy procentowe na razie zostawia się na niskim poziomie, ponieważ krótko mówiąc gospodarka znajduje się jeszcze w stanie wychodzenia z ostatniego kryzysu finansowego. Inflacja jest w miarę stabilna, znajduje się w racjonalnych widełkach zgodnych z polityką Narodowego Banku Polskiego. Niskie stopy procentowe służą do pobudzania rynku kredytowego, do finansowania nowych projektów inwestycyjnych na konkurencyjnych warunkach. Okres niskich stóp procentowych z dużym prawdopodobieństwem nie potrwa dłużej niż 2 – 4 lata. Inflacja w końcu poszybuje, a podwyżka stóp procentowych jest de facto nieunikniona zgodne z rozwojem cyklu koniunkturalnego.

Kredyty gotówkowe dalej w bardzo konkurencyjnym oprocentowaniu Na razie kredytobiorcy krótkoterminowi, zaangażowani w kredyty gotówkowe mają najlepszą sytuacją, bo nie muszą się martwić o nadmierne koszty. Gorzej przedstawia się sytuacja kredytobiorców długoterminowych. Ci muszą przygotować się na cykliczne podnoszenie stóp procentowych. Procedura wzrostu stóp procentowych nie jest jednak nagła, a do zmiany rat można się jednak przyzwyczaić po odpowiedniej optymalizacji wydatków na poziomie gospodarstwa domowego. Śledzenie polityki monetarnej nadzorowanej przez Narodowy Bank Polski to bardzo praktyczna perspektywa dla wszystkich kredytobiorców świadomych zarządzania kosztami spłaty zobowiązań. Czy obawiasz się podniesienia stóp procentowych i co myślisz o tak długim okresie niskich stóp procentowych w krajowej gospodarce?

Komentarze wyłączone.