Kredyty gotówkowe charakteryzują się stosunkowo krótkim okresem spłaty oraz niskimi kwotami na wydatki konsumpcyjne. Dość znacznie różnią się od innych kredytów, ponieważ cele na jakie są przeznaczane nie są takie dokładne i określone jak na przykład w przypadku kredytu hipotecznego gdzie trzeba przejść masę procedur, które są bardzo skomplikowane i trzeba być specjalistą żeby sobie z nimi wszystkimi poradzić, ich okres kredytowania jest bardzo długi i przeważnie trwa nawet kilkadziesiąt lat, podobnie bywa w przypadku innych kredytów jak na przykład kredyt samochodowych gdzie okres kredytowania też sięga kilku lat. W przypadku kredytów gotówkowych okres ten jest znacznie krótszy i sięga zaledwie do kilku miesięcy. Gdzie możemy je w bardzo prosty sposób spłacić kilkoma pensjami. Ogólnie rzecz biorąc kredyty gotówkowe niewiele różnią się od zwykłych pożyczek, mogą ich udzielać zarówno banki jak inne instytucje finansowe. Ich Oprocentowanie jest zazwyczaj znacznie większe niż w przypadku innych kredytów ze względu na niskie kwoty i krótki okres kredytowania, aby otrzymać taki kredyt zazwyczaj wystarczy tylko dowód osobisty i niewielkie dochody. Jest to spowodowane tym że kredyty te są stosunkowo niewielkie i krótkie w okresie spłaty zupełnie inaczej jak w przypadku kredytów hipotecznych gdzie wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci zastawu hipoteki tak jak na przykład dana nieruchomość na którą jest brany kredyt.

Ze względu na łatwość pozyskania kredyty gotówkowe są często nieprzemyślane i zostają wydane na różne rzeczy niepotrzebne, bez których najzwyczajniej kredytobiorca może sobie poradzić. Często kredyty gotówkowe są również początkiem pętli kredytowej. Ludzie Najpierw biorą taki kredyt potem mają problem z jego spłatą i muszą brać kolejne kredyty na pokrycie poprzednich, które są coraz większe. Jest to bardzo niekorzystne ponieważ za każdym razem trzeba płacić opłaty manipulacyjne i oprocentowanie które jest znacznie większe niż w przypadku innych kredytów.

Kredyty gotówkowe są wspaniałym narzędziem do pokrywania nagłych wypadków tak jak na przykład awaria lodówki samochodu czy innego sprzętu codziennego użytku, ze względu na krótki okres spłaty i niewielką kwotę, można je spłacić stosunkowo bezboleśnie przy stałym źródle dochodu, nawet w kolejnym miesiącu.

Podsumowując kredyt gotówkowy to kredyt dla każdego kto ma jakiekolwiek źródło dochodu. Można je brać na bieżące potrzeby konsumpcyjne, pod warunkiem że koszt tych potrzeb nie przekracza kilku tysięcy złotych, Kredyty te są brane na stosunkowo krótki okres czasu oraz mają stosunkowo wysokie oprocentowanie i koszty manipulacyjne, przez co nie jest zbyt doskonale nadają się na inwestycje. Za pomocą takiego kredytu mogą być finansowane zakupy sprzętu RTV AGD, opału na zimę lub bieżących napraw i remontów w miejscu zamieszkania.

Komentarze wyłączone.